ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #72980

    Γιάννη,

    διαβάζω κάθε παρατήρησή σου με ιδιαίτερη προσοχή και εκτιμώ ιδιαίτερα την εμπειρία σου και το χρόνο που βάζεις στις συζητήσεις. Συμφωνώ ότι έχουμε κοινό στόχο και για μένα αυτός εκφράζεται σαν προσπαθεια βελτίωσης του κυνηγητικού επιπέδου της φυλής που με ενδιαφέρει. Προσωπικά δε με απασχολεί γιατί πριν δέκα χρόνια κάποιος δεν μπήκε στα ΒΕΚ, με ενδιαφέρει τί κάνω σήμερα για να μη χάσω σκυλιά τέλεια προσαρμομένα στον “δύσκολο” ελληνικό κυνηγότοπο και θήραμα.

    Οι υπογραφές είναι πολύ καλή ιδέα πάντως…. δε βλέπω γιατί να μη γίνει! Μια δεύτερη είναι ο αγώνας που πρότεινε ο Πετρόχειλος (πραγματικός ΑΚΙ), έτσι ξεχωρίζεις σκύλους που θα πάνε μπροστά τη φυλή.

    Φιλικά,

    Μάκης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #72982

    Καλημέρα σας

     

    Για να πούμε ότι βρήκαμε ένα σκύλο που πιστεύουμε ότι έχει όλα τα προσόντα να δώσει άξιους απογόνους θα πρέπει:

     

    1. να έχουμε βάσιμες αποδείξεις ότι προέρχεται από προγόνους που έδιναν σταθερά γέννες με καλά σκυλιά
    2. να γνωρίζουμε ότι δεν έχει μορφολογικά κουσούρια και ότι οι πρόγονοι του δεν έδιναν κουτάβια με μορφολογικά ελαττώματα
    3. να μην έχει ψυχολογικά προβλήματα και οι πρόγονοι να μην είναι σκυλιά με ελαττωματικό χαρακτήρα
    4. να είναι καλό κυνηγόσκυλο

     

    Τέτοια σκυλιά είναι πολύ χρήσιμα για τη πρόοδο της κυνοφιλίας στο τόπο μας και από όσο γνωρίζω υπάρχουν αρκετά σκυλιά που συγκεντρώνουν όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά. ’λλοι εκτροφείς δίνουν περισσότερη βάση στον ένα παράγοντα άλλοι στον άλλο αλλά τελικά από ότι έχω καταλάβει, στη ζυγαριά της επιλογής μας, θα πρέπει να παίζουν ισόποσα οι τέσσερις παραπάνω παράγοντες.

     

    Πολλές φορές πέφτει στα χέρια μας ένα άριστο κυνηγόσκυλο οπότε σίγουρα εξασφαλίζουμε το 25% του τέταρτου παράγοντα. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι το σκυλί αυτό συμπληρώνει και το υπόλοιπο 75% που είναι απαραίτητο για να θεωρήσουμε ότι αξίζει να το χρησιμοποιήσουμε σε μία γέννα μας.

     

    Νομίζω ότι εάν βρεθούν αρκετοί ιδιοκτήτες που τα σκυλιά τους δεν έχουν χαρτιά αλλά μπορούν να αποδείξουν ότι πληρούν τουλάχιστο τους τρεις πρώτους παράγοντες, τότε θα πρέπει να πιέσουν τον ΚΟΕ για να ανοίξει ξανά το ΒΕΑ 1. Διαφορετικά δεν αξίζει το κόπο να το συζητάμε και να στενοχωριόμαστε.

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #72985

    Δημήτρη θεωρητικά συμφωνώ απόλυτα. Πρακτικά όμως είναι σχεδόν αδύνατο να μαζέψουμε τις παραπάνω πληροφορίες για μια γέννα και γι αυτό και η επιλογή έχει ρίσκα….

    Οι Γάλλοι σετεράδες συζητούν εδώ και ένα χρόνο την “επαναξιολόγηση” των εγγεγραμμένων στο ΒΕΚ σκύλων με υποχρεωτική συμμετοχή σε ΑΚΙ (δεν θα σβήνουν το σκύλο από το LOF -Γαλλικό ΒΕΚ- αλλά δε θα του επιτρέπουν να έχει τον τίτλο του εκτροφείου του αν δεν αποδείξει στην πράξη τις ικανότητές του). Ο λόγος είναι φυσικά η διασφάλιση του τέταρτου παράγοντα που ανέφερε ο Δημήτρης. Επίσης ζητούν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ακτινογραφία πίσω ποδιών ώστε να εντοπισθεί έγκαιρα πρόβλημα δυσπλασίας και να εξαιρεθούν οι φορείς από την εκτροφή (αντιμετωπίζει μερικά το σημείο 2 ειδικά σε συνδυασμό με πιθανή συμμετοχή σε αξιολόγηση μορφολογίας). Αυτό είναι πρακτικά το αυστηρότερο που μπορεί κανείς να ζητήσει.

    Μια παράλληλη σημαντική δράση του ομίλου εκεί είναι η βαθμολόγηση των σκύλων με βάση τις διακρίσεις τους (παίρνουν πόντους επίσης από διακρίσεις προγόνων και απογόνων), με στόχο την πρόταση επιβητόρων και θηλυκών με αποδεδειγμένες ικανότητες και καλό ιστορικό αναπαραγωγής (σημείο 1 του Δημήτρη)στα μέλη του ομίλου. Αυτά για τους κουτόφραγκους.

    Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι εκεί οι αμιγώς κυνηγητικοί αγώνες έχουν εξίσου μεγάλη προβολή (αν όχι μεγαλύτερη) με τη μεγάλη έρευνα και ότι διοργανώνονται ετήσια σημαντικοί αγώνες πανευρωπαικού επιπέδου σε μπεκάτσα και λαγόποδες (θηράματα παρόμοια με ορεινή πέρδικα) απο όπου και γίνονται οι ουσιαστικές επιλογές σε επίπεδο κυνηγητικής εκτροφής. Εδώ οι αγώνες αυτοί (κυρίως το έπαθλο Saladini Pillastri) που είναι ό,τι κοντινότερο υπάρχει σε συνθήκες κυνηγιού ορεινής, είναι σχεδόν άγνωστοι. Είναι δε αξιοπρόσεκτο ότι ενώ έχουμε συνεχή εκπροσώπηση σε όλους τους αγώνες μεγάλης έρευνας όπου και αν διεξάγονται, ποτέ δεν έχει κατέβει ελληνικός σκύλος στους κυνηγητικούς αυτούς αγώνες. Γιατί άραγε;

    Φιλικά Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #72987

    Μάκη συμφωνώ απόλυτα με τις αξιώσεις των Γάλλων.

     

    Μου έχει κάνει δε, και εμένα μεγάλη εντύπωση το ότι δε συμμετέχει Ελληνικός σκύλος στο Saladini Pillastri. Τουλάχιστον στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετά καλά σκυλιά στην ορεινή πέρδικα τα οποία θα μπορούσαν να έχουν μία καλή παρουσία σε αυτούς τους αγώνες.

     

    Σχετικά με τους αγώνες που είχε προτείνει ο Πετρόχειλος, έχω να πω ότι εάν κάποια στιγμή γίνουν θα έχουν εξαιρετικά μεγάλη επιτυχία. Δε νομίζω ότι άλλοι αγώνες θα συγκεντρώσουν τόσο πολλούς θεατές. Εκείνο λοιπόν είναι και το ζητούμενο. Γιατί λοιπόν δεν αρχίζουμε να το συζητάμε πιο ζεστά αυτό το θέμα; Εάν περιμένουμε από τους επαγγελματίες να κάνουν το πρώτο βήμα, τότε θα γεράσουμε περιμένοντας. Μη ξεχνάτε το πόλεμο που δέχθηκε ο Πετρόχειλος όταν έκανε τη πρόταση του.

     

    Σχετικά με το μικρό αριθμό θηλυκών που βλέπουμε στους αγώνες, έχει να κάνει με τις περιόδους που τα σκυλιά πρέπει να είναι ετοιμοπόλεμα. Δυστυχώς, όταν διεξάγονται οι αγώνες, τα περισσότερα θηλυκά σκυλιά βρίσκονται σε ίστρο.  Έτσι οι κυναγωγοί δε ξοδεύουν το χρόνο και τα χρήματα τους σε σκυλιά που ίσως και να μη είναι διαθέσιμα τη περίοδο που τα χρειάζονται. Πάντως όλοι οι γνωστοί κυναγωγοί, κρατάνε πάντα τα καλύτερα θηλυκά και μάλιστα συνήθως κυνηγάνε με αυτά. Απλά εμείς οι υπόλοιποι γνωρίζουμε μόνο τα αρσενικά αδέρφια τους από τους αγώνες.

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #72990

    Παιδιά για να μην κουράζεστε, το πρόβλημα ξεκινάει από τον ΚΟΕ και μπορεί από την FCI,

    Οταν πρίν μερικά χρόνια έγινε συζήτηση στον ΚΟΕ για το δικαίωμα αναπαραγωγής σκύλων που έχουν λάβει χαρακτηρισμό, “μη αποδεκτός”  σε επίσημη εκθεση. και παρά την αντίδραση πολλών που έλεγαν ότι αυτός ο σκύλος δεν πρέπει να αναπαράγει (δηλαδή να του αφαιρεθεί το πετιγκρί στην ουσία) η τελική θέση  ήταν ότι εφόσον έχει πετιγκρί μπορεί να αναπαράγει.

    Η δική μου θέση (και όχι μόνο) ήταν ότι όχι μόνο δεν πρέπει να αναπαράγει αλλά θα πρέπει να περάσει εξέταση όλη η τοκετοομάδα.

    Στον κανονισμό των drahthaar τα μαυρόασπρα δεν μπορούν να ζευγαρώσούν με μονόχρωμα καφέ, ο λόγος είναι ότι ο συνδιασμός αυτός εν δυνάμει δίνει ολόμαυρα σκυλιά, τα οποία είναι μεν drahthaar αλλά δεν ζευγαρώνουν με κανέναν.  Εγώ θα κάνψ την χαζή ερώτηση πόσοι το ξέρουν και εαν πάει ένα πετιγκρί για ενγραφή γέννας με τέτοιο συνδιασμό ποιός θα την “κοψει”.

    Χαζα – χαζά στην ουσία δεν υπάρχει ελενχός, 

    ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞΑΡΤΟΝΤΑΙ από τον εκτροφέα. Ακόμα και στις χώρες που οι κανόνες είναι ιδιαίτερα αυστηροί, ποιός μας βεβαιώνει ότι το ελατωματικό κουτάβι δεν σκοτώνεται εν τη γεννέση του από τον εκτροφέα,  το κουτάβι στο σκοτώνεται ή χαρίζεται χωρίς πετιγκρί ( ποιό φιλόζωή απόψη)  το γονίδιο όμως??????, είναι εκεί και υπάρχει και περιμένει την ευκαιρία να ξαναβγεί στην επιφάνεια. Για αυτό θα συμφωνήσω με την απόψη ότι οι αναγνωρίσεις ΒΕΑ 1 , ορθώς σταμάτησαν.Εδώ 4 γεννιες τα ξέρουμε τα ζούμε τα ζώα,  και ξαφνικά σκάει κάτι και ψάχνεις να βρείς από που σου ήρθε.

    Ενα λάθος γονίδιο να μπεί στην αναπαραγωγή χρειάζεται μια στιγμή, για να βγεί χρειάζονται πολλά χρόνια, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα για όσους θέλουν να βλέπουν σοβαρά κάποια πράγματα.

    Κάποια στιγμή πρέπει να πέρνουμε την απόφαση να αλλάζουμε σελίδα.

    Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, για τους σκύλους χωρίς χαρτιά  που είναι καλοί κυνηγετικά και μορφολογικά, κάποιος παπούς τους είναι που ήταν επώνυμος, τιποτά δεν φυτρώνει τυχαία, Αν τώρα κάποιοι είναι συστηματικά ανευθυνοι ώς προς τις ενγραφές των σκύλων τους, ή τις αγορές τους, αξίζει το ρίσκο για την φυλή με την είσοδο αβεβαιών γραμμών.

    Ξέρετε πόσες φορές έχω ακούσει “εγώ δεν θέλω χαρτιά πόσο μου το αφήνεις” και παρεξηγιούνται όταν τους διώχνω.  Από την άλλη έχω χαρίσει σκυλι χωρίς τα χαρτιά του γιατί έκρινα ότι δεν πληρούσε τις προδιαγραφές μου, κυνηγετικά , για να τους στερήσω το δικαίωμα αναπαραγωγής, και ξαφνικά να δώ τον σκύλο αυτό να γίνεται ΒΕΑ1 και να μπαίνει στην αναπαραγωγή.

    Ας παλέψουμε για καλύτερα δομημενη καθαροαίαμη εκτροφή, δόξα το θέο υπάρχουν πληθώρα καθαρόαιμών και ικανότατών σκύλων για να διαλέξει κάποιος τον μελλόντικό σκύλο.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #73017

    Σήμερα το Εθνος Κυνήγι φιλοξενεί ένα ενδιαφέρον άρθρο του Νίκου Κράλλη σχετικά με τα σέτερ βουνού και τους αγώνες βουνού, όπου μιλά ένας από τους μεγαλύτερους εκπαιδευτές αγώνων ο κύριος Κοσάλι.

    Αξίζει την προσοχή σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #73027


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από makis_m στίς 29 Mάρτιος 2006


    Σήμερα το Εθνος Κυνήγι φιλοξενεί ένα ενδιαφέρον άρθρο του Νίκου Κράλλη σχετικά με τα σέτερ βουνού και τους αγώνες βουνού, όπου μιλά ένας από τους μεγαλύτερους εκπαιδευτές αγώνων ο κύριος Κοσάλι.

    Αξίζει την προσοχή σας.


    [/indent] Κάθε άρθρο του Νίκου Κράλλη αξίζει της προσοχής μας όπως και το συγκεκριμένο που είναι όντως πολύ-πολύ ενδιαφέρον, τελικά αποδεικνύεται ότι όσα και αν ξέρουμε για τα κυνηγόσκυλα, πάντα μας προστίθεται κάτι καινούργιο και κάτι νεότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73048

    Σήμερα το Εθνος Κυνήγι φιλοξενεί ένα ενδιαφέρον άρθρο του Νίκου Κράλλη…..

    Έχεις δίκιο είναι ένα άρθρο με πολλές αλήθειες, αυτές που έκαναν και μένα πέρσι να πάω να δω τον Κοσσάλι από κοντά για να βρω το νέο μου Σέττερ. Από τις γραμμές αυτές υπάρχουν λίγα αλλά αξιόλογα σκυλιά στην Ελλάδα, οι ιδιοκτήτες έχουμε επαφή, έχω προτείνει να διατηρήσουμε τα προσόντα τους με επιλεκτικά ζευγαρώματα μεταξύ τους. Το πρώτο έχει γίνει. Στην φωτογραφία (σελίδα 18) στην μέση είναι ο Πιερό και το σκούρο Σέττερ (το μεσαίο) είναι ο Κρις που πήρε στον Σχιστό το 2ο Εξαίρετο.

    Κάτι που μου έκανε εντύπωση και αναφέρει και ο Νίκος, ανεβαίναμε το βουνό στην Δ. Ελλάδα ακολουθώντας δυό Σέττερ και ένα Πόιντερ “αέρα”, το τσιγάρο δεν το έβγαζε από το στόμα του βρε παιδιά, εγώ το έχω κόψει πολλά χρόνια μόνο και μόνο για να μπορώ να ανεβαίνω χωρίς να λαχανιάζω. Πως το αντέχουν μερικοί.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #73054

    ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΕΠΟΧΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ  ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΒΟΥΝΟΥ ΗΤΑΝ Ο ( PO) ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΒΑΣΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #73058

    Καλημέρα σε όλους,

    O Po είναι ίσως ο κορυφαίος σκύλος που ανέδειξε ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής, με συνεχείς επιτυχίες για μεγάλη χρονική περίοδο (πάνω από 3 χρόνια)σε αγώνες βουνού. Πραγματικά πρόκειται για ένα μεγάλο σκυλί με διάρκεια, το μεγάλο ερώτημα είναι -πάντα- τί θα “περάσει” στους απογόνους του.

    Ξαφνιάστηκα πάντως με όσα διάβασα σχετικά με την μή ύπαρξη γραμμών αίματος για βουνό. Γιάννη υπάρχει ευκαιρία εδώ! Πάντως από τώρα εγώ σε παρακαλώ θερμά για κράτηση ενός θηλυκού κουταβιού αν και όποτε ζευγαρώσεις το σέτερ σου με αντίστοιχη γραμμή.

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73085

    Τα γράμματα συμπίπτουν με τα Ελληνικά, να διευκρινίσω το όνομα του σκύλου διαβάζεται Πο. Πολύ καλός και με καλούς απογόνους.

    Μάκη, πρώτα θα βεβαιωθώ πως αξίζει να μπει στην αναπαραγωγή και μετά θα ζευγαρώσει. (όρα: αργούμε ακόμη). Για να δώσω επίβαση, οι σκύλες  περνούν από κόσκινο. Αυτός είναι ο λόγος που ο Robbie έχει ζευγαρώσει μόνο 2 φορές παρά τις δεκάδες ζητήσεις. Οι θηλυκές που ξέρω από τις γραμμές (και για όσες μου έχουν πει) είναι πολύ καλές. Η μία ανήκει σε μέλος μας, έτρεξε στον Σχιστό αλλά δεν ήταν στις καλές της. Στο βουνό που την έχω δει είναι πολύ καλή. Θοδωρή πες μας δυο κουβέντες.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #73091

    Γιάννη,

    ακριβώς γι αυτούς τους λογους ζήτησα ένα κουτάβι. Κάνεις μόνος σου ό,τι μου πήρε κάποια χρόνια να συνειδητοποιήσω ότι πρέπει να κάνω εγώ!

    Βάλε με λοιπόν στην …μακροπρόθεσμη λίστα αν θέλεις, έτσι και αλλιώς αγόρασα φέτος μια κουτάβα και θα ασχοληθώ μαζί της τουλάχιστον για ένα χρόνο μέχρι να δώ τί αξίζει.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #73138

    Οταν διαβασα αυτό άρθρο, ξέρεται τι είπα πέστα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ,  είναι το 3ο πράγμα σωστό που διαβάζω σε όλα αυτά τα χρόνια, Από μπούρδες χόρτασα, Το 1ο, ήταν του NASH (αναβίωσε τα ιρλανδεζικα) – ” υπάρχουν ελαχιστοι σκύλοι με εξαίρετη μύτη – λίγοι σκύλοι με κακή μύτη αυτός που θα βρεί τα περισσότερα είναι ο ποιό έξυπνος)” το δεύτερο είναι  συγνώμη δεν θυμαμαι ποιος το έγραψε, στο ερώτημα κατάλληλος  για την ορεινή πέρδικα, πάλι Ιταλός ήταν έαν θυμαμαι,  ” εαν βρείτε το περδικόσκυλο μην κοιτάξεται ράτσα  – πετιγκρί και εμφάνιση  απλά ευχαριστήσεται τον θεό και κυνηγήστε το,”

    Και τώρα διάβάσα πολλές αλήθειες μαζεμένες, πέρα από τις “μπούρδες” που μας σερβίρουν χρόνια (Ελληνες παντογνωστές), περί κάποιων φυλών ως ΠΛΕΟΝ ΚΑΤ’ΛΛΗΛΩΝ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΥΔΡΟΒΙΑ (μπορείτε να ψάξεται να βρείτε ποιοί τα λένε και τι λένε – τα γραπτά μένουν )  Δεν έιδα όμως το άρθρο να σχολιάζεται από τους σεττεραδες !!!!!!! δεν είδα γενικά να σχολιάζονται τα σοβαρά  κυνοφιλικά που γράφει,  Για μένα το βουνίσιο σκυλί είναι  50% ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗ  50% ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ.  διαβάστε το ξάνα χρήζει πολύ μελέτης, Προσωπικά εχω καταλήξει εδώ και χρόνια για το πως πρέπει να έιναι ο σκύλος μορφολογικά για να κυνηγάει στο βουνό, Δεν έχει να κάνει με την ράτσα, έχει να κάνει με την ψυχη το μυαλό και το σώμα. αν λείπει κάποιο από αυτά δεν είναι βουνίσιο σκυλί ΝΟΜΙΖΕΙ  το αφεντικό του ότι είναι, και θα το νομίζει όσο δεν “τρακάρει” κάποιο βουνίσιο.
    Σε μια σελίδα γράφτηκαν ένα σωρό αλήθειες – για αυτούς που θέλουν να δούν.

    Δεν ΕΊΜΑΙ ΣΕΤΤΕΡΑΣ  είναι γνωστό, αλλά με έναν καημό θα πεθάνω ότι δεν θα μπορέσω να κυνηγησω όλα τα βουνα της πατρίδας μου, και να σας πώ την αλήθεια ούτε  DRAHTHAARAS είμαι, απλά σε κάποια πράγματα βρήκα αυτά που ζήταγα σε αυτά τα σκυλιά. ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΣΚΥΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΥΝΌ ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ ΜΙΑ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΡΑΤΣΑ.
    Παντελής 

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #73141

    Εμένα πάντως Παντελή, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι ο Κοσσάλι απέρριψε τόσο εύκολα τα πόιντερ από τους Αλπικούς αγώνες.

     

    Είμαι βέβαιος ότι κάτι παραπάνω θα γνωρίζει για να λέει αυτά που λέει, αλλά από την άλλη, έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια φωτογραφίες από πόιντερ που σέρνουν για ώρες στα χιόνια το έλκηθρο με τον κυναγωγό τους μέχρι να φτάσουν στον κυνηγότοπο και μετά αρχίζουν το κυνήγι.

     

    Καταλαβαίνω ότι το γεγονός ότι τα πόιντερ είναι κοντότριχα μπορεί να είναι ένα μειονέκτημα στο χιόνι, αλλά όπως και να το κάνουμε, δε μπορώ να πιστέψω ότι δε ξεπερνιέται.

     

    Όταν πήγα πρώτη φορά στη Σκοτία, είδα τους ντόπιους να περπατάνε στο δρόμο με κοντομάνικα όταν η θερμοκρασία πλησίαζε τους -5. Είδα και μητέρες να σουλατσάρουν σπρώχνοντας τα καροτσάκια με τα μωρά τους ενώ αυτά δε φορούσαν ούτε καν καλτσάκια!

     

    Πιστέψτε με όταν σας λέω ότι οι Σκοτσέζοι δεν είναι «μακρύτριχοι». Απλώς συνηθίσανε στο κρύο. Αλλά εδώ που τα λέμε, σε ποια χώρα καθιερώθηκαν τα στάνταρ για τα Πόιντερ; Στην Αφρική;

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73151

    Κάπου νόμιζα πως είχαμε ξεφύγει από το θέμα μας και πως τραβούσαμε για τα…  βουνίσια (ασχέτως αν είναι τόσο σοβαρά αυτά που γράφονται). Μετά την παρατήρηση του Παντελή διαπιστώνω πως είμαστε ακόμα στο θέμα, όλα συγκλίνουν προς την  σωστή ενημέρωση πριν την επιλογή κουταβιού. Αυτό για όσα αφορούν την φυλή και τα απαιτούμενα προσόντα που προκείπτουν από τους προγόνους.

    Φιλικά 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων