ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙ

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 121 έως 124 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #73159

    Δημήτρη εμένα δεν μου προκάλεσε καμμιά απορία, είναι κάτι που βιώσα και βιώνω, οσο για την συνήθεια Δημητρη να ξέρεις ότι δεν είναι δυνατόν να ψάχνουμε σε μιά φυλή τα ελάχιστα άτομα που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ  κάνουν κάποια πράγματα  καλά όχι εξαίρετα, αλλά τον μέσο όρο των καλών ατόμων. Μετά ο άθρωπος μίλησε για Ιταλικά pointer, γιατί αυτή την εκτροφή ζεί και ξέρει. ΠΟλύ συγκεκριμενα,Αυτό σε κάποιους μπορεί να προσφέρει την δυνατοτήτα να επιλέξουν με ταξύ διαφορετικκών πετιγκρί.

    Πιστεύω Γιάννη ότι το άρθρο αναφέρει μερικά πολύ βασικά που αφορούν  την εκτροφή και την επιλογή του κουταβίου. Βεβαια δεν έχει γραφτεί τι αναφέρει το άρθρο πάνω σε αυτά  τα θέματα, τα περισσότερα που αναφέρει για κάποιον που γνωρίζει τα χαρακτηριστικά μια γραμμής είναι αναγνωρίσιμα σε πολύ μικρή ηλικία, Η δυνατή μέση (που αναφέρει) φαίνεται από πολύ μικρή ηλικία, ο τρόπος που πατάει ο σκύλος φαίνεται τουλάχιστον σε αυτό που έχει ζήσει την “γραμμή”. Εγώ θα γράψω αυτά που κοιτάω στα δικά μου σκυλιά, και για να μείνουμε όπως λέει και ο ΄Γιάννης στο θέμα.

    1ον για μένα πάντα “γερή μέση ” κοντή σε μήκος και πλατιά να σου δείχνει με την 1η ματιά ότι είναι γερή, πιστεύω ότι είναι το βασικότερο για την πολύωρη  εργασία ενός σκύλου σε έδαφος με κλίση. ΔΕΝ  δίνει μεγάλες ταχύτητες σε επίπεδο έδαφος, Ή πλάτη να είναι επίπεδη, η ουρά να μην ξεκινάει χαμηλά  (δεν έχω καταφέρει να προσδιορίσω που ακριβώς επιδράει στην κίνηση όταν η ουρά ξεκινάει χαμηλά,αλλά σίγουρα (στατιστικά) βαραίνει το πάτημα. καλή και δυνατή σύνδεση των μπροστινών ποδιών να φαίνεται “εξωτερική”. και προπαντων σφιχτά και ΄κοντά δάκτυλα.Αυτό δεν πολυφάινεται στα κουτάβια, απλά φαίνεται το πολύ απλωτό πέλμα.

    Υπάρχει μια διαφοροποίηση ως προς τις φυλές, αυτά που εγώ ζητάω θα τα βρώ στα “ελαφρία” άτομα στα drahthaar αλλά σε άλλες φυλές θεωρούνται “βαριά”  ατομα.

    Παντελής 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #73332

    Καλημέρα σε όλους,

    το θέμα βουνίσια σκυλιά χρήζει όντως μεγάλης διερεύνησης. Από δικές μου παρατηρήσεις οι γραμμές που κυνηγάνε για γεννιές βουνό τείνουν όπως είπε και ο Παντελής να διαμορφώνουν κάποια χαρακτηριστικά ελαφρά διαφοροποιημένα από το τυπικό της “φυλής” όπως εκφράζεται στον κάμπο. Αυτά είναι η ισχυρότερη κατασκευή του σώματος (δεμένα σκυλιά πιο ανοιχτά στο στέρνο και τη μέση), σχετικά ψηλά πόδια (τουλάχιστον σε σχέση με τα όλο και πιο κοντά πρότυπα που ξεφυτρώνουν), ήρεμο χαρακτήρα αλλά και ….μούρλα με την εννοια του παθους για το θήραμα.

    Πολύ σημαντικό είναι το πέλμα, που καταπονείται τραγικά στα ελληνικά κοφτά βράχια. Κάποια άτομα έχουν την ικανότητα να κυνηγούν όλη μέρα χωρίς κοψίματα, ενώ άλλα μετά απο μισή ώρα δεν μπορούν να πατήσουν. Τα εκπαιδευτικά βοηθούν αλλά δε λύνουν το πρόβλημα ειδικά τους ζεστούς μήνες.

    Συνειδητοποιώντας ότι οι περδικάδες αποτελούμε μια πολύ “ειδική αγορά”, που έχει ακόμη λίγο αλλά άγριο θήραμα και σχετικά με τα ευρωπαικά δεδομένα μεγάλη σαιζόν, θεωρώ ότι έχουμε τη δυνατότητα να προάγουμε γραμμές με επιλεκτικές γέννες στην κατεύθυνση προσαρμογής των βρετανικών στο βουνό. Παρότι παθιασμένος σετεράς, δε μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι για τις ελληνικές συνθήκες, το πόιντερ αποτελεί την πρώτη επιλογή στην πέρδικα, λόγω σωματότυπου, μούρλας και κοντού τριχώματος (μην ξεχνάτε ότι από τους 2,5 μήνες κυνηγιού ουσιαστικά 2 γίνονται σε …τροπικές συνθήκες!).

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73351

    Παντελή, δεν θα πω κάτι νέο «κομίζοντας γλαύκας εις Αθήνας» αλλά για μερικούς νέους φίλους θα τονίσω αυτό που ανέφερες, πως κάθε φυλή έχει τα δικά της στάνταρτ. Ένα γενικό παράδειγμα: στην άγρια φύση το Τσίτα(χ), είδος Λεοπάρδαλης, είναι το ταχύτερο ζώο, παρόλο που έχει πολύ μακριά οσφύ (μέση). Στους σκύλους, όλες οι λαγωνίκες που χαρακτηρίζονται για την ταχύτητα και αντοχή τους έχουν μακριά μέση. Τα ζωντανά αυτά ζουν ή διαπρέπουν σε επίπεδα μέρη. Πολύ σωστά λοιπόν παρατηρείς πως για το βουνό προέχει η δύναμη από την πλαστικότητα της κίνησης. Τι είναι αυτή η πλαστικότητα; η ομαλή και άνετη κίνηση; είναι η καταμερισμένη ώθηση τόσο από το μπροστινό όσο και από το πίσω κινητικό σύστημα. Αν μου επιτραπεί η σύγκριση με αυτοκίνητο, είναι κίνηση 50 – 50 για να μη πω πως φέρνει λίγο προς το εμπροσθοκίνητο. Αντίθετα οι φυλές με την κοντή και γερή μέση έχουν αντοχή σε όλα τα εδάφη και η κίνηση, η ώθηση δίνεται από το πίσω σύστημα (οπισθοκίνητο). Θυμηθείτε πως ο λαγός (το κατεξοχήν «οπισθοκίνητο» πάντα τραβά, στα δύσκολα, προς τον ανήφορο. Το μήκος λοιπόν της μέσης είναι ενδεικτικό των φυλών και κάθε πρότυπο φυλής αναφέρεται επακριβώς.

     

     η ουρά να μην ξεκινάει χαμηλά  (δεν έχω καταφέρει να προσδιορίσω που ακριβώς επιδράει στην κίνηση όταν η ουρά ξεκινάει χαμηλά

    Σίγουρα το ξέρεις, αλλά όπως γράφεις δεν το έχεις προσδιορίσει, δηλαδή δεν το έχεις συνδέσει. Αν πούμε λοιπόν πως η έκφυση της ουράς προσδιορίζει και την θέση της λεκάνης, δεν γίνεται έτσι ξεκάθαρο πως όταν η ουρά ξεκινά χαμηλά η λεκάνη έχει μεγαλύτερη εσωτερική κλίση, οπότε το πίσω σύστημα «μαζεύεται» περισσότερο κάτω από την κοιλιά; (σαν φοβισμένος σκύλος). Να λοιπόν που μία παρατήρηση των κριτών μορφολογίας για την θέση της ουράς σε μερικούς μπορεί να προκαλεί γέλια αλλά είναι εξαιρετικά σοβαρή για την κινησιολογία.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73352

    Από δικές μου παρατηρήσεις οι γραμμές που κυνηγάνε για γεννιές βουνό τείνουν όπως είπε και ο Παντελής να διαμορφώνουν κάποια χαρακτηριστικά ελαφρά διαφοροποιημένα από το τυπικό της “φυλής” όπως εκφράζεται στον κάμπο.

    Κατά την άποψή μου το πρότυπο είναι ένα, οι ίδιοι μορφολογικά σκύλοι πρέπει να αποδίδουν παντού αν το προσδιορίζει η φυλή τους. Ο σκύλος μου που προέρχεται από τις γραμμές αυτές «των βουνών» δεν διαφέρει καθόλου ως προς το τυπικό της φυλής στα χαρακτηριστικά. Κρίθηκε Εξαίρετος και καλύτερος νέων φυλής. Δεν κομπάζω, ούτε «πέταξα στα ουράνια», το αναφέρω γιατί έχω δει (όπως όλοι μας) πολλά δείγματα που όντως διαπρέπουν σε αγώνες να απέχουν πολύ μορφολογικά από την φυλή τους. Το αναφέρω μόνο για να πείσω μερικούς πως η κυνηγητική ικανότητα μπορεί και πρέπει να συμβαδίζει με την σωστή μορφολογία.

    Φίλε Μάκη, απλά άδραξα την ευκαιρία να γράψω αυτό που ήθελα, πιθανόν τα κάποια χαρακτηριστικά ελαφρά διαφοροποιημένα από το τυπικό της “φυλής” που ανέφερες να αφορούσαν μόνο τα της εργασίας, οπότε έχεις δίκιο.

    Φιλικά

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 121 έως 124 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων