ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,186 έως 7,200 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #403666

    ΜΕΤΆ ΑΠΌ ΟΛΟΉΜΕΡΟ ΚΥΝΉΓΙ ΥΔΡΌΒΙΩΝ Και παρυδατιων ΣΤΙΣ 12/01 ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΕΣ ΠΟΥ ΚΥΜΑΊΝΟΝΤΑΝ ΑΝΆΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΈΩΣ 12 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΉ ΥΓΡΑΣΊΑ(βαλτος είναι αυτός) ΈΜΕΙΝΑ ΠΟΛΎ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΌ ΤΟΥΣ 3 ΤΎΠΟΥΣ ΦΥΣΙΓΓΊΩΝ: ΜB WINTER No4, SUPER CACCIA No4,f2 classic No7.ΚΑΘΑΡΆ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ,ΚΑΛΈΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΉ ΚΆΝΝΗ.ΛΊΓΟ ΤΑ F2classic ΜΕ ΚΟΎΡΑΣΑΝ ΑΛΛΆ ΤΈΤΟΙΑ ΑΠΌΔΟΣΗ …ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΊΜΕΝΑ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    tsilosntoulis στις #403903

    τα υψηλος ειναι κορυφη!!!!Βγαίνουν ως εξης 32γραμ τα μλπε για τρυγονι και τσιχλες απλα δεν υπαρχει συγκριση μετα σε 33 γραμμαρια ειναι τα διασπορας σε διαφανει σε 34 γραμμαρια ειναι τα μαυρα και σε 38 γραμμαρια ειναι τα σεμι τα μλπε σκουρα ειναι απλα κορυφι οτι καλυτερο εχω δει απο συγκεντρωσει και διατρηση στην φασσα δεν υπαρχει ουτε καν συγκριση με κατι αλλο δεν υπαρχουνε κενα με αυτο το φυσιγγι χανεις θηραμα καθαρα και μονο απο θεμα σκοπευσης!!!!!!!!γενικα το φυσιγγι του ειναι φοβερο το δουλευω εδω και 10χρονια!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    tsilosntoulis στις #403905

    και ξεχασα κατι τα ριχνω με benelli super sport 3 tsok τα υψηλος.18,4 αυλος απο 25 μεχρι 40 μετρα δεν γλιτωνει τιποτα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    alex 1912 στις #403964

    τα υψηλος ειναι κορυφη!!!!Βγαίνουν ως εξης 32γραμ τα μλπε για τρυγονι και τσιχλες απλα δεν υπαρχει συγκριση μετα σε 33 γραμμαρια ειναι τα διασπορας σε διαφανει σε 34 γραμμαρια ειναι τα μαυρα και σε 38 γραμμαρια ειναι τα σεμι τα μλπε σκουρα ειναι απλα κορυφι οτι καλυτερο εχω δει απο συγκεντρωσει και διατρηση στην φασσα δεν υπαρχει ουτε καν συγκριση με κατι αλλο δεν υπαρχουνε κενα με αυτο το φυσιγγι χανεις θηραμα καθαρα και μονο απο θεμα σκοπευσης!!!!!!!!γενικα το φυσιγγι του ειναι φοβερο το δουλευω εδω και 10χρονια!!

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η μόνη μου διαφωνία είναι ότι τα περιορίζεις στα 40 μετρα. Δεν θέλω να πω παραπάνω γιατί ίσως αποτελέσει πρόκληση για ορισμένους συναδέλφους. Το semi στα 38 γρ. αποτελεί για μένα προσωπικά το απόλυτο φυσίγγι στα υδρόβια. Ίσως ο φίλος στη Ρουμανία αν τα χρησιμοποούσε αντί για 125 να είχε 250 στο χέρι. Εκφραζω προσωπικές απόψεις μετά από 27 χρόνια έννομης κυνηγετικής δραστηριότητας. Α και τέλος, αποτελεί το χειρότερο φυσίγγι σε ταϊσμένα ρίζια εκεί τα Υψηλός δεν δουλεύουν με τίποτα (ειρωνία).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #404016

    Εγώ δοκίμασα λίγο τα μπλε σεμί μάγκνουμ του σε φάσσα πέρισυ και δε μου πήγαν. Όμως μπορεί να έφταιγαν και δύο άλλοι παράγοντες (α)  ότι τα δοκίμασα με πολύ αέρα και ίσως θέλανε ακόμα μεγαλύτερη προσκόπευση (βάζω αυτή που έχω συνηθίσει στα 34-36γρ.) και (β) ότι τα δοκίμασα σε Beretta με αυλό 18.2 που είναι λίγο ιδιότροπος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    alex 1912 στις #404085

    Εγώ δοκίμασα λίγο τα μπλε σεμί μάγκνουμ του σε φάσσα πέρισυ και δε μου πήγαν. Όμως μπορεί να έφταιγαν και δύο άλλοι παράγοντες (α) ότι τα δοκίμασα με πολύ αέρα και ίσως θέλανε ακόμα μεγαλύτερη προσκόπευση (βάζω αυτή που έχω συνηθίσει στα 34-36γρ.) και (β) ότι τα δοκίμασα σε Beretta με αυλό 18.2 που είναι λίγο ιδιότροπος…

    Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Εάν θέλεις την προσωπική μου άποψη με τη Βeretta A 303 που έχω από το 1988 και έχει αυλό 18,3 σου προτείνω να μην υπερβαίνεις τα 33 γρ. γόμωσης λόγω δημιουργίας διευρυμένης ατράκτου στην καυεύθυνση βολής. Με τις γομώσεις που σου προτείνω θα έχεις εκτιμώ πολύ καλά αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #404146

    Crellion wrote:
    Εγώ δοκίμασα λίγο τα μπλε σεμί μάγκνουμ του σε φάσσα πέρισυ και δε μου πήγαν. Όμως μπορεί να έφταιγαν και δύο άλλοι παράγοντες (α) ότι τα δοκίμασα με πολύ αέρα και ίσως θέλανε ακόμα μεγαλύτερη προσκόπευση (βάζω αυτή που έχω συνηθίσει στα 34-36γρ.) και (β) ότι τα δοκίμασα σε Beretta με αυλό 18.2 που είναι λίγο ιδιότροπος… Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Εάν θέλεις την προσωπική μου άποψη με τη Βeretta A 303 που έχω από το 1988 και έχει αυλό 18,3 σου προτείνω να μην υπερβαίνεις τα 33 γρ. γόμωσης λόγω δημιουργίας διευρυμένης ατράκτου στην καυεύθυνση βολής. Με τις γομώσεις που σου προτείνω θα έχεις εκτιμώ πολύ καλά αποτελέσματα.

    Σε ευχαριστώ, εκεί κάπου είχα καταλήξει και εγώ. Μέχρι ένα μαλακό 36 γρ. ρίχνει αξιοπρεπώς μετά ψυχανεμίζει νομίζω 😀 😀 😀

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    alex 1912 στις #404184

    alex 1912 wrote:

    Crellion wrote:
    Εγώ δοκίμασα λίγο τα μπλε σεμί μάγκνουμ του σε φάσσα πέρισυ και δε μου πήγαν. Όμως μπορεί να έφταιγαν και δύο άλλοι παράγοντες (α) ότι τα δοκίμασα με πολύ αέρα και ίσως θέλανε ακόμα μεγαλύτερη προσκόπευση (βάζω αυτή που έχω συνηθίσει στα 34-36γρ.) και (β) ότι τα δοκίμασα σε Beretta με αυλό 18.2 που είναι λίγο ιδιότροπος… Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Εάν θέλεις την προσωπική μου άποψη με τη Βeretta A 303 που έχω από το 1988 και έχει αυλό 18,3 σου προτείνω να μην υπερβαίνεις τα 33 γρ. γόμωσης λόγω δημιουργίας διευρυμένης ατράκτου στην καυεύθυνση βολής. Με τις γομώσεις που σου προτείνω θα έχεις εκτιμώ πολύ καλά αποτελέσματα.

    Σε ευχαριστώ, εκεί κάπου είχα καταλήξει και εγώ. Μέχρι ένα μαλακό 36 γρ. ρίχνει αξιοπρεπώς μετά ψυχανεμίζει νομίζω

    Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Εαν θέλεις δικίμασε το μαύρο του Υψηλού ή το Μαύρο Champion σε οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες. Πλην όμως σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός προτίμησε ένα έως δύο νούμερα χονδρύτερα σκαγια ανάλογα με τη θερμοκρασία και εκτιμώ θα έχεις πολύ καλα αποτελέσματα. Πάντα μιλάμε για τον αυλό 18,2. Να’ σαι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #404305

    καλησπερα παιδια ποια η γνωμη σας για τα lampro 36gr,biturbo?το οπλο μου yrica2 optima.ευχαριστω

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #404929

    Σημερα δοκιμασα τα σκοπευτικα φυσιγγια 24 γραμμαριων για skeet της ισπανικης Imperial ,νουμερο 9,5 με ονομαστικη διαμετρο σκαγιων 1,9 χιλιοστα

    το φυσιγγι ειναι πολυ μαλακο ,το αεροβολο που εχω κλωτσαει περισσοτερο , ο ηχος θυμιζει 36αρι

    σε περπατητο μπεκατσινιου πετυχα ενα περιπου στα 25 μετρα και επεσε ξερο χωρις αιματα

    μου αρεσει πολυ αυτο το φυσιγγακι και στην τιμη των 4,40 το θεωρω πολυ καλο

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #405064

    Εγώ προσωπικά τα imperial γενικά τα αποφεύγω διότι χρησιμοποιούσε φίλος τα πράσινα στην τσίχλα με ένα cynergy sporting και ξαφνικά ενώ σημαδευει το πουλί πατάει σκανδαλι και ακουγεται μια ομοβροντη απερίγραπτη και νοιωθει ένα τράνταγμα στον ωμο που γαιδουρι

    δεν κλωτσα έτσι.Το αποτέλεσμα να μην ανοίγει το όπλο με ττίποτα και αφού το πήγε στον οπλουργο του είπε ότι φθηνά τη γλίτωσε και αυτός και το όπλο του…από άλλη περίπτωση ακούστηκε ότι τα ίδια χρησιμοποιούσε ένας άλλος συγγενείς φίλου με μια fabarm euro lion και πάλι το ίδιο συνέβαινε μόνο που αυτός το κλαίει ακόμα το όπλακι του…έσπασε κλειστρο,ράγισε η πάπια και έσπασε το κοντακι τώρα όσον αφορά τον ίδιο το χειριστή του όπλου…είχε απλα Άγιο !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #405126

    Εγώ προσωπικά τα imperial γενικά τα αποφεύγω διότι χρησιμοποιούσε φίλος τα πράσινα στην τσίχλα με ένα cynergy sporting και ξαφνικά ενώ σημαδευει το πουλί πατάει σκανδαλι και ακουγεται μια ομοβροντη απερίγραπτη και νοιωθει ένα τράνταγμα στον ωμο που γαιδουρι δεν κλωτσα έτσι.Το αποτέλεσμα να μην ανοίγει το όπλο με ττίποτα και αφού το πήγε στον οπλουργο του είπε ότι φθηνά τη γλίτωσε και αυτός και το όπλο του…από άλλη περίπτωση ακούστηκε ότι τα ίδια χρησιμοποιούσε ένας άλλος συγγενείς φίλου με μια fabarm euro lion και πάλι το ίδιο συνέβαινε μόνο που αυτός το κλαίει ακόμα το όπλακι του…έσπασε κλειστρο,ράγισε η πάπια και έσπασε το κοντακι τώρα όσον αφορά τον ίδιο το χειριστή του όπλου…είχε απλα Άγιο !!!

    Κυνήγι σκουληκοπνιχτρας for ever..! Κωνσταντίνος Μανώλης.

    Κωστα εχω μεινει αναυδος εγιναν τετοια πραγματα? περιεργο καποιοι εδω μεσα εχουν ριξει χιλιαδες φυσιγγια και δεν εχουν παθει τιποτα.Τεσπα μην γραφεις τετοια πραγματα γιατι καποιοι θα σε κατηγορησουν για συμφεροντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #405127

    φιλε thor600 να σου πω και εγω την γνωμη μου

    εχω ριξει αρκετα πρασινα imperial και δεν παρατηρησα κατι περιεργο

    επισης απο τα φετινα φυσιγγια που εχω ριξει , τα imperial παντοτε τα πεταγε ο αυτοματος εξωλκεας του δικαννου σε αντιθεση με κατι γνωστα φυσιγγια nsi ,lambro κλπ

    παραλληλα, τα φυσιγγια που εχω τωρα εχουν τρομερο φινιρισμα ,πολυ καλυτερο απο κατι nsi ok 31 gr και κατι lambro euromix που πηρα προσφατα

    νομιζω κατασκευαζονται απο τον ομιλος που κατασκευαζει τα saga ,rio , maxam αρα θα περνουν καποιους ελεγχους ποιοτητας

    βαγγελη καλησπερα ,εγω δεν τα πουλαω για να μην παρεξηγηθουμε απλα τα ριχνω , η δικη σου αποψη ποια ειναι?

    δεν ξερω παντως εαν σε ολες τις περιπτωσεις καποιας ζημιας φταει το φυσιγγι

     

    //

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #405130

    Xτες εσφαξα 2 φυσιγγια Β&P Competition One. Επειδη σκεφτηκα να φτιαξω 24γρ για φετος στο σκοπευτηριο, ειπα να παρω μια ιδεα απο αυτο που ειχα ριξει καποια περσι, και να κανω κατι παρομοιο. Η μεγαλη απογοητευση ομως ηταν απο τα σκαγια που ηταν πραγματικα οτι ναναι. Μικρα-μεγαλα αλλα αντι αλλων.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #405143

    φιλε thor600 να σου πω και εγω την γνωμη μου εχω ριξει αρκετα πρασινα imperial και δεν παρατηρησα κατι περιεργο επισης απο τα φετινα φυσιγγια που εχω ριξει , τα imperial παντοτε τα πεταγε ο αυτοματος εξωλκεας του δικαννου σε αντιθεση με κατι γνωστα φυσιγγια nsi ,lambro κλπ παραλληλα, τα φυσιγγια που εχω τωρα εχουν τρομερο φινιρισμα ,πολυ καλυτερο απο κατι nsi ok 31 gr και κατι lambro euromix που πηρα προσφατα νομιζω κατασκευαζονται απο τον ομιλος που κατασκευαζει τα saga ,rio , maxam αρα θα περνουν καποιους ελεγχους ποιοτητας βαγγελη καλησπερα ,εγω δεν τα πουλαω για να μην παρεξηγηθουμε απλα τα ριχνω , η δικη σου αποψη ποια ειναι? δεν ξερω παντως εαν σε ολες τις περιπτωσεις καποιας ζημιας φταει το φυσιγγι // //

    Εγώ πάντως φίλε μου σου λέω οτι αφου έχεις ρίξει όπως λες τόσα πολλά,είσαι τυχερός κι ευτυχισμένος.Άλλοι δεν είναι…..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,186 έως 7,200 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων