Συνταγή για τσίχλες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #261067

    τσιχλες στο αλουμινοχαρτο..

    εχουμαι τις τσιχλεςμας ανιγμενες και οχι ξεκουφισμενες.
    τις αλατοπιπερονουμαι και εγω προσοπικα βαζω και σκονη μπαρμπεκιου και σκορδου τις βαζουμαι αντικριστα την μια με την αλη και στη μεση μια κουταλια στακοβουτιρο.
    σε ενα μεγαλο κοματι αλουμινοχαρτο βαζουμαι ανα δυαδες τα πουλεια και της τηληγουμαι ολες μαζι οπος της πατατες.

    τις βαζουμαι για 25 λεπτα μεσα στα καρβουνα και οταν ανηξουμαι το αλουμινοχαρτο και εχει ψηθει με το στακοβουτιρο θα σας τρεχουναι τα σαλια..
    τοσο ζουμερες που δεν φανταζεσται..

    ενδικνεται για συντροφια καλη παρεα διπλα στο τζακι εξω να βρεχει και πολυ τσικουδια.. ;) ;)

    θα το κανω φιλε :P


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #261044

    θα το κανω φιλε :D

    καπετανιο μην τις αφισεις πολυ ωρα και σου καουναι..
    επισης εαν βαλεις στ αλουμινοχαρτο να μπουναι στην μαλα πανω απο τεσερα ζευγαρια τσιχλες.
    η μπαλα να ειναι μεγαλη.. :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #261042

    Στακοβουτυρα, γραβιερες, μια χαρα πατε. Τα χαπια της πιεσης και της χοληστερινης τα σερβιρουμε ξεχωριστα, ή μπαινουν στην συνταγη μεσα :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #261035

    Στακοβουτυρα, γραβιερες, μια χαρα πατε. Τα χαπια της πιεσης και της χοληστερινης τα σερβιρουμε ξεχωριστα, ή μπαινουν στην συνταγη μεσα :P

    οχι αλλα η συνταγη για τη χοληστερινη ειναι να μην κανεις εξετασεις.. :D :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #190085

    Ενας γνωστος μου ελεγαι οτι το κυνηγι πρεπει να ξερεις να το πιανεις , να ξερεις να το μαγηρευεις και να ξερεις να το τρως .Για μενα πρωσοπικα ενω εχω φαει με πολους και διαφωρους τροπους μαγηρεματος την τσιχλα εκει που μπωρω να τη φαω μεχρι σκασμου ειναι στο τυγανι (ο ποιο απλος τροπος) αλατι φρεσκοαλεσμενο πιπερι και λιγη ριγανουλα , αρκατο λαδι (Κρητηκο)στο τυγανι και λιγο τις ξεροψηνουμαι και την τρως ολοι (με τα κοκαλα ,προσοχη καλο μασημα )και βαζεις το μπουκαλι το κρασι διπλα και φρεσκο ζημοτο απο ξηλοφουρνο ψωμι για τη βουτα στο λαδι , α ξεχασα το λεμονακι μετα που θα ψηθουν . Και αν εχεις καλη περεα ?

    ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΑΥΓΑ ΜΑΤΙΑ……ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΕΤΑ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #190089

    Τσιχλες τσιγαριαστες ρεεεεεε. Ολα τα λεφτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #260981

    Λιπον ακου τωρα καπετανιο μου και τη συνταγη για το καρβουνο μεσα στο αλουμινοχαρτο που θα το βρηται στο super market , περα τα μπαχαρικα που θες ( γιατι αυτο εναι καθαρα πρωσοπικο με τα μπαχαρια ) ,περνεις μπατζετα καπνιστη μπεικον οχι φετες κοματι ακοπο ,κοβεις κοματακια τετραγωνα και βαζεις μεσα στις τσιχλες οταν ψηθουν αν θες δεν το βγαζεις σεν το τρως ,το ολο θεμα ειναι να ψηθει απο μεσα με το λιπος απο το καπνιστο μπεικον , :P καντω και πες μου .Και ειπαμαι καπνιστο μπατζετα μπεικον κοματι , οχι φετες . :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #260979

    Λιπον ακου τωρα καπετανιο μου και τη συνταγη για το καρβουνο μεσα στο αλουμινοχαρτο που θα το βρηται στο super market , περα τα μπαχαρικα που θες ( γιατι αυτο εναι καθαρα πρωσοπικο με τα μπαχαρια ) ,περνεις μπατζετα καπνιστη μπεικον οχι φετες κοματι ακοπο ,κοβεις κοματακια τετραγωνα και βαζεις μεσα στις τσιχλες οταν ψηθουν αν θες δεν το βγαζεις σεν το τρως ,το ολο θεμα ειναι να ψηθει απο μεσα με το λιπος απο το καπνιστο μπεικον , :D καντω και πες μου .Και ειπαμαι καπνιστο μπατζετα μπεικον κοματι , οχι φετες . :angry:

    Tηλεφωνο επικοινωνιας εδω

    :P

    Ειναι ομως ωραια η συνταγη σου Νικο, δε το συζητω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #260974

    Tηλεφωνο επικοινωνιας [url=”http://www.xo.gr/profile/profile-806054263/el/”%5Dεδω%5B/url%5D

    :P

    Ειναι ομως ωραια η συνταγη σου Νικο, δε το συζητω

    Eιδαις τι ειπα ψητη ειναι το λιπος του μπεικον για το ψησιμο μονο οπιος θελει , στο κατω κατω τα τηγανιτα αυγα με το μπεικον που ειναι περισοτερο βαρια η , η στακα οχι οτι αμα μου κανει τραπεζι καποιος γητονας ΤΕΛΙΚΑ θα πω οχι . :D

    Το κοματι που ζητας .

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #260924

    Tηλεφωνο επικοινωνιας [url=”http://www.xo.gr/profile/profile-806054263/el/”%5Dεδω%5B/url%5D

    :P

    Ειναι ομως ωραια η συνταγη σου Νικο, δε το συζητω

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑ ΔΙΚΙΑΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΛΕΨΕ.
    ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΕΟΜΑΤΑ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ. :D :angry: :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #260877

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑ ΔΙΚΙΑΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΛΕΨΕ.
    ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΕΟΜΑΤΑ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ. :P :D :angry:

    Σε λιγο θα μας πεις οτι εχεις παρει και ΠΟΠ :angry: .Καλλα περιμενει να φτιαξουμαι το φα΄ι΄ αυτο πλακα μας κανεις παλλη ,οταν τι μια στο καφενει σου βγαζω στακα και μου λες δεν την τρως και την αλλη μας δηνεις σηντγη με στακα βρε ποσο θες να μας τρελανεις .Μπας και τωρα που δεν εχει και πουλια ο αλλος θα κανει πηραματα για να πεταει το μεζε . :angry: Ε και τσεκαρο και το ατοκινητο τι εχεις να παθεις αααααααχ αχ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #260277

    καπετανιο τις τσιχλες τις ευτιαξες στο αλουμινοχαρτο;;

    περιμενω εντηποσεις. :angry: :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #250630

    Άντε να πούμε και μια συνταγή για τσίχλες….. πέρνουμε 10 τσίχλες τις καθαρίσουμε πολύ-πολύ καλά και προσέχουμε να μην τις ανοίξουμε τελείως αλλά μόνο απο πίσω λίγο. Φτιάχνουμε ένα μίγμα απο αλάτι-πιπέρι-πάπρικα γλυκιά-θυμάρι-μουστάρδα σκόνη και σκόρδο. Πασπαλίζουμε καλά τις τσίχλες μέσα έξω να ''παστώσουν'' κόβουμε κομάτια κεφαλοτύρι και γεμίζουμε τις κοιλιές απο τις τσίχλες. Βάζουμε σε πήλινο σκεύος στον πάτο κόκκινο κρασί φέτες ντομάτα και λίγο κρεμύδι σε φέτες, απλώνουμε τις τσίχλες πάνω και απο επάνω τους βάζουμε φέτες μπέικον. κόβουμε μερικά κυβάκια απο φρέσκο βούτηρα και τα βάζουμε απο πάνω… σκεπάζουμε με λαδόκολλα και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 140'C για 40 λετπά έπειτα δυναμώνουμε τον φούρνο στους 180'C και ψήνουμε για άλλα 10'. Τις σερβίρουμε πάνω σε ψημένες φέτες ψωμιού αφού τις πασπαλίσουμε με μπόλικο ελαιόλαδο. Συνοδεία με καλό κόκκινο η ροζέ κρασί! Άντε καλή όρεξη! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #250514

    Άντε να πούμε και μια συνταγή για τσίχλες….. πέρνουμε 10 τσίχλες τις καθαρίσουμε πολύ-πολύ καλά και προσέχουμε να μην τις ανοίξουμε τελείως αλλά μόνο απο πίσω λίγο. Φτιάχνουμε ένα μίγμα απο αλάτι-πιπέρι-πάπρικα γλυκιά-θυμάρι-μουστάρδα σκόνη και σκόρδο. Πασπαλίζουμε καλά τις τσίχλες μέσα έξω να ''παστώσουν'' κόβουμε κομάτια κεφαλοτύρι και γεμίζουμε τις κοιλιές απο τις τσίχλες. Βάζουμε σε πήλινο σκεύος στον πάτο κόκκινο κρασί φέτες ντομάτα και λίγο κρεμύδι σε φέτες, απλώνουμε τις τσίχλες πάνω και απο επάνω τους βάζουμε φέτες μπέικον. κόβουμε μερικά κυβάκια απο φρέσκο βούτηρα και τα βάζουμε απο πάνω… σκεπάζουμε με λαδόκολλα και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 140'C για 40 λετπά έπειτα δυναμώνουμε τον φούρνο στους 180'C και ψήνουμε για άλλα 10'. Τις σερβίρουμε πάνω σε ψημένες φέτες ψωμιού αφού τις πασπαλίσουμε με μπόλικο ελαιόλαδο. Συνοδεία με καλό κόκκινο η ροζέ κρασί! Άντε καλή όρεξη! :D

    θα την δοκιμασω σημερα και θα σου πω σντυπωσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #250493

    [font=”Comic Sans MS”]Γιώργο πες τα όλα!!!!! δώσε πράμαααα :D

    θ.γ. για όσους δεν το κατάλαβαν ο φίλος μας mafiaworld, είναι ο πλέον κατάλληλος συμμετέχων στην συζήτηση![/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων